çocuğa yaklaşım nasıl olmalı, çocuklarla etkileşime girme, çocuklara nasıl davranılmalı

Çocuğa nasıl yaklaşılmalı?

Toplumuzca bilindiği üzere bir annenin çocuğuna karşı duyduğu sevgiyi yeryüzünde hiçbir sevgi tutmaz. Anneler çocukları henüz doğmadan onları sevmeye ve şefkat göstermeye hazırdırlar. Çocukları doğduktan sonra da onlara ellerinden gelebildiği kadar sevgisini, şefkatini ve masumiyetini göstermektedir. Ancak ne yazık ki her anne çocuğuna sevgisini yeterince gösteremiyor. Ancak bilinmelidir ki bir anne sevgisi ile çocuğuna ilerde güzel bir gelecek hazırlarken çocuğunun hayatına harika şeyler kazandırırken anne sevgisizliği ile de çocuğunun hayatını mahvedebiliyor. Psikolojisi bozuk olan birçok bireyin sorunlarının köküne inildiğinde de birçoğunda anne yoksunluğu sendromu ortaya çıkmaktadır.çocuğa yaklaşım nasıl olmalı, çocuklarla etkileşime girme, çocuklara nasıl davranılmalı

Bir çocuğunun davranışlarının neredeyse tamamından anne sorumludur. Özellikle küçük yaşlarda çocuklar günün neredeyse tamamında annesiyle vakit geçirmekte, en çok annesini sevmekte ve en çok annesine güvenmektedir. Bu sebeple taklit edeceği kişi de annesi olmaktadır. O yüzden anneler çocuklarına karşı söyledikleri her sözde, çevresine karşı yaptığı her davranışta çocuğuna karşı örnek olduğunu da unutmaması gerekmektedir. Her anne ile çocuk arasındaki iletişim farklıdır. Çünkü her çocuk büyüme esnasında farklı davranış biçimleri göstermektedir. Ancak her anne çocuğunun bu davranış biçimlerine olabildiğince saygı göstermeli ve her zaman çocuğu ile iletişime hazır bir şekilde olmalıdır. Annelerin çocuklarına karşı yapabilecekleri en önemli şey sevgilerini göstermek olacaktır. Anne sevgisinin sonsuz olduğunu hisseden çocuk da bu şekilde hem ailesine bağlı hem de daha sevgi dolu büyüyecektir.

Günümüzde sosyal yaşam şartlarından ötürü, çocuklarına daha iyi bir gelecek hazırlamak amacıyla hem anne hem de baba çalışmak zorunda kalmaktadır. Bu sebeple kimi çocuklar anneleri çalışmaya başladıkları için bakıcıya bırakılmakta veya okula gitmektedir. Çalışan annelerin ise en büyük stres kaynağı tabi ki de çocuklarıdır. Çocuklarına o kadar vakit harcayamadıklarını düşünen anneler ise bilmelidir ki önemli olan çok vakit geçirmek değil kaliteli vakit geçirmektir. Geçirdiğiniz vakit içerisinde çocuğunuza faydalı olabilmeniz, ona sevginizin daima olacağını göstermeniz ve ona paylaşmayı öğretmeniz her şeyden önemlidir. Çocuğunuzun da sizin bu vicdan azabınızı kullanmasına izin vermeden çocuğunuza bu durumu öğretmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir