cilt hassasiyeti nedir, cilt hassasiyetinin kötü yanları, cilt hassasiyeti olanların bilmesi gerekenler

Cilt Hassasiyeti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cilt hassasiyeti pek çok insanda görülen sorunlardan bir tanesidir. İster büyük yaş isterse küçük yaş pek çok insanda görülen bu rahatsızlık bazı zamanlarda yaşam kalitesinin bozulmasına bile neden olabilmektedir. Bu nedenle cildinizi tanımanız ve ihtiyaçlarınız bilmeniz son derece önemlidir. Cilt hassasiyeti pek çok şeye tepki gösterilmesine neden olabilir. Kullandığınız deterjanlardan, kremlere, makyaj malzemelerinden havaya kadar her şey hassasiyet göstermenize neden olabilir. Genelde bu tür durumlarda cildinizde kaşınma, uyuşma, kızarıklık gibi belirtiler görebilirsiniz. Ancak düzenli olarak bakım yapmak cildin hem rahatlamasına hem de hassasiyetin azalmasına yardımcı olabilir. Bunun için öncelikle cilt temizliğine dikkat etmeniz gerekir.cilt hassasiyeti nedir, cilt hassasiyetinin kötü yanları, cilt hassasiyeti olanların bilmesi gerekenler

Kullanacağınız herhangi bir temizlik maddesi cildiniz için uygun olmayabilir. Özellikle sabun kullanımı hassas cildi olanlarda önerilmeyen maddelerden bir tanesidir. Bunun yerine cilt hassasiyetine uygun ürünlerden yararlanabilirsiniz. Cilt tipinizi bilmeniz halinde kullanabileceğiniz ürünleri bulmanız da daha kolay olacaktır. Genelde T bölgesi yağlı olanlar karma cilde, yüzünde dökülme ya da pullanma olanlar kuru cilde sahiptir. Bu durumda uygun ürünlerden yararlanarak hem tepkileri azaltır hem de doğru şekilde bakım yapabilirsiniz. Bilinenin aksine kuru ciltler için çok yağlı ürünleri kullanmak ya da yağlı ciltler için hiçbir krem ve benzeri kullanmamak cildin sağlıklı kalmasını sağlamaz. Kuru ciltlerde hassasiyet bulunuyorsa öncelikle krem bazlı temizleyicilerden yararlanılması gerekir. Diğer türlü köpük ve kil içeren temizleyiciler cilde zarar verebildiği gibi hassasiyetin artmasına da neden olabilmektedir.

Cilt hassasiyeti pek çok nedenden dolayı meydana gelebilmektedir. Bunun yanı sıra her yaşta görülebilen ve etkisi uzun süre devam edebilen bir durumdur. Ancak düzenli olarak bakım yapılması hassasiyetin azalmasına yardımcı olabilmektedir. Bunun için hassasiyet oluşturabilecek durumlar için de dikkatli olmak gerekir. Öncelikle cildinizi korumak için mutlaka uygun şekildeki kremlerden yararlanmanızda fayda var. Dışarı çıktığınızda kullanmak için güneş koruyuculu ürünler kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra gündüz kremi kullanıyorsanız koruyucu özelliği yüksek olan ürünler tercih edebilirsiniz. Ancak çok gerekmedikçe özellikle yaz aylarında çok sık dışarı çıkmamanız cildinizi korumanın en kolay yoludur.

Uygun şekilde bakım yapılması halinde cilt hassasiyeti azalabilir. Bu nedenle düzenli olarak temizlemeye ve nemlendirmeye dikkat etmenizde yarar var. Bunun dışında cildinizi gerek hava kirliliği gerekse güneş ışığından korumak için uygun şekilde maskeleme yapmanız gerekir. Maskeleme için de kullanabileceğiniz ürünlerde cilt tipinize göre seçim yapabilirsiniz. Bu şekilde dikkat etmeniz halinde hem cildiniz daha sağlıklı hale gelecek hem de hassasiyeti azaltabileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir