Burun Kanamaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hemen her yaş grubunda görülebilen burun kanamaları, sıcak havalarda yaygındır. Burun yapısındaki kan damarlarının bolluğundan dolayı bu bölgeye giren darbelere bağlı olarak kanamalar olabileceği gibi burnu karıştırırken, burnunuzu sümkürürken veya hapşırırken meydana gelebilecek yaralanmalar olabilir. Ek olarak, bazı kan inceltici ilaçlar, durdurulması zor burun kanamalarına neden olabilir.

Burun kanamaları genellikle bir endişe nedeni olmasa da, çocuklarda ve yaşlılarda herhangi bir sebepten ziyade sık görülen kanamalar bir hastalık belirtisi olabilir. Burun kanaması olarak da adlandırılan epistaksis, genellikle burnun içinde olmak üzere kılcal damarlar hasar gördüğünde ortaya çıkan kanama olarak adlandırılır. Birçok insan, özellikle küçük çocuklarda ve yaşlılarda zaman zaman burun kanaması yaşar.

Burun kanamaları korkutucu olabilse de, genellikle küçük rahatsızlıklar olarak kabul edilirler ve tehlikeli değildirler.

Nedenler

Burun kanamaları genellikle soğuk algınlığı veya yaralanma nedeniyle ortaya çıksa da, şiddetli veya uzun süreli kanamanız varsa mümkün olan en kısa sürede bir doktora görünmeniz önerilir. Burun kanamasına neden olabilecek nedenlerden bazıları şunlardır:

Kuru hava

Seçmek

Buruna darbeler

Akut sinüzit (sinüs enfeksiyonu)

Alerjiler

Hipertansiyon

Aspirin kullanımı

Hemofili gibi kan pıhtılaşma bozuklukları

Kan inceltici ilaçlar

Amonyak gibi kimyasallara maruz kalma

Kronik sinüzit

Kokain kullanımı

Soğuk

Burunda yabancı cisim

Alerjileri tedavi etmek için kullanılan bazı spreyler

Kalıtsal hemorajik telenjiektazi

İdiyopatik Trombositopenik Purpura (ITP)

Lösemi

Burun tümörleri ve paranazal sinüsler

Burun polipleri

Yeni burun ameliyatları

Gebelik

Burun içindeki eğrilikler

Hormonal nedenler

Semptomlar

Burun kanamaları kendi başlarına bir semptom olsa da altta yatan başka bir tıbbi duruma bağlı olarak gelişebilirler. Bu gibi durumlarda ilave burun kanaması semptomlarının varlığına dikkat edilmeli, baş dönmesi veya mide bulantısı gibi durumlarda en kısa sürede doktorunuza danışmalısınız.

Burun kanamaları tek taraflı olabileceği gibi burnun önünde veya arkasında da olabilir. Ön kanama genellikle kısa sürelidir ve enfeksiyon, soğuk algınlığı veya tahriş gibi durumlara bağlı olarak gelişir. Bununla birlikte, sırt kanaması, kan basıncı veya şişme gibi ciddi tıbbi durumların bir işareti olabilir.

Burun kanamasına eşlik eden semptomlar, altta yatan başka bir tıbbi durumun habercisi olabilir. Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini yaşarsanız, mümkün olan en kısa sürede doktorunuzu görmeniz önerilir.

Ağır kanama

Solunum, kanama ile bozulmuşsa

Burun kanamaları tekrarlamaya başlarsa

Tek taraflı ve sık sık meydana gelirse

30 dakikadan fazla geçmez

2 yaşın altındaki çocuklarda görülür.

Tedavi yöntemleri

Burun kanaması çok şiddetli değilse ve hastada başka rahatsızlıklara neden olmuyorsa basit pansumanlarla durdurulabilir. Bununla birlikte, bu durum nedeniyle sık burun kanaması ve anemi semptomları yaşıyorsanız, mümkün olan en kısa sürede doktorunuzu görmelisiniz.

Burun kanaması ile karşılaştığınızda öncelikle panik yapmayın ve en yakın yere dik açıyla oturun ve başınızı öne doğru eğin. Dik oturmak burundaki damarlardaki kan basıncını düşürerek daha fazla kanamayı engeller.

Sonra her iki yanından tutarak burnunuzu sıkın. Kanama tek taraflı olsa bile burnunuzun her iki yanını sıkıştırdığınızdan emin olun. Burnu sıkmak, kanamayı durdurmada son derece etkili bir yöntemdir.

Buruna 10-15 dakika basarak kanamayı kontrol edin, devam ederse tekrar 10-15 dakika basın. Tüm bu işlemlere rağmen burun kanamanız devam ediyorsa bir an önce doktorunuza görünün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir