böbrek kanseri, böbrek kanseri ne demek, böbrek kanseri teşhisi

Böbrek kanseri nedir?

Böbrek kanseri, böbrek dokusundaki kötü huylu büyümelerin genel adıdır. Aslında, bu genel terim çeşitli kanser türlerini içerir ve bu ayrım ancak neoplazmanın patolojik incelemesinden sonra mümkündür.böbrek kanseri, böbrek kanseri ne demek, böbrek kanseri teşhisiBu nasıl olur, nedenleri nelerdir?

Günümüzde böbrek kanserinin en yaygın nedeni sigara başta olmak üzere tütün ve tütün ürünlerinin kullanılmasıdır. Ayrıca son yıllarda yapılan çalışmalarda giderek daha fazla atıfta bulunulan bir diğer neden de obezite.

En ünlüsü von Hipple-Lindau sendromu olan birkaç ailesel sendrom, aile üyelerine birden fazla nesil için tekrarlayan böbrek kanseri teşhisi konulmasına neden olur.

Kronik böbrek yetmezliği nedeniyle rutin hemodiyaliz tedavisi gören hastalar da böbrek kanseri gelişme riski altındadır.

Semptomlar neler?

Günümüzde hastalar genellikle herhangi bir belirti veya şikayet olmaksızın başvurmaktadır. Genellikle tesadüfen keşfedilen böbrek kitlelerini başka nedenlerle yapılan ultrason, tomografi veya MRI’da bulurlar. Bu hastalarda böbrek kitleleri genellikle erken dönemde ve küçük böbrek kitleleri halinde bulunur.

Daha sonraki bir aşamada başvuran hastalarda; İdrardan kanama, kilo kaybı, yorgunluk ve kemik ağrısı gibi şikayetler yaygındır. Bu sonuçlar daha sık görülen hastalıkların sonucudur ve bu hastalar tanıda geç kalmaktadır.

Kim tehlikede?

Sigara içenler en büyük risk altındadır. Ayrıca, ailesinde böbrek kanseri öyküsü olan kişilerin böbrek kanseri geliştirme olasılığı normalden daha yüksekti.

Ülkemizde ve dünyada böbrek kanseri prevalansı nedir? Ne kadar yaygındır? Kadınlarda mı erkeklerde mi daha sık görülür?

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2018 yılında yayınladığı bir araştırma olan Globocan, 2018 yılında böbrek kanseri teşhisi konulan kişi sayısının dünya genelinde 403.000 olduğunu ortaya çıkardı.

Aynı araştırmadan elde edilen veriler 2018 yılında Türkiye’de toplam 5.125 kişiye böbrek kanseri teşhisi konulduğunu gösterdiğinde. Yapılan araştırmalar erkeklerde daha sık görülen bu kanserin kadınlarda arttığını göstermiştir.

Globocan, 2018’de dünya çapında böbrek kanserinden 175.000 ölüm buldu ve bu rakamlara göre erkekler kadınlardan daha sık öldü.

Tedavide neler yapılıyor? Yeni gelişmeler var mı?

Tedavi tabii ki hastalığın evresine göre planlanıyor. Metastazı olmayan ve sadece böbrekte lezyonu olan hastalarda lezyonun yerine ve büyüklüğüne bağlı olarak sadece lezyonun çıkarılmasına veya böbreğin tamamının alınmasına karar verilir.

Metastazlı hastalarda, metastazların yoğunluğuna ve hastanın genel durumuna göre böbreklerin cerrahi olarak çıkarılması ve ayrıca “akıllı ilaç tedavisi” ile metastaz tedavisinin planlanması tavsiye edilir.

Son yıllarda özellikle metastatik hastalıkların tedavisinde tedavi seçenekleri artmıştır. “Hedefe yönelik” tedavi prensibine göre tasarlanan ilaçlar ve son olarak bağışıklık sistemini düzenleyen ilaçların kullanımı günlük pratikte yer almakta ve hastalığın tedavisinde tatminkar sonuçlar elde edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir