böbreğe ne iyi gelir, böbreğe iyi gelen besinler neler, böbrek sağlığına iyi gelenler

Böbreğe İyi Gelen Besinler

Böbrek sağlığınızın iyi gitmesi için bazı besinleri tüketmeniz gerekmektedir. Böbrek rahatsızlığı olanlar çok iyi bilir ki böbrek ağrıları diğer organların ağrılarına benzemez, oldukça etkilidir ve insanın günlük yaşamını olumsuz etkiler. Bu nedenle yenilen ve içilenlere çok dikkat edilmesi gerekmektir. Bazı yiyecekler vardır ki böbreğe adeta doğal ilaç görevi göstermektedir.böbreğe ne iyi gelir, böbreğe iyi gelen besinler neler, böbrek sağlığına iyi gelenlerYemek ile birlikte yoğurt tüketin

Yoğurt kalsiyum ve D vitamini açısından oldukça etkilidir. Bu nedenle böbrek sağlığı denilince ilk akla gelen besinlerden biri yoğurttur. Yoğurdu özellikle yemek ile birlikte tüketmek böbreklere çok daha yararlı olacaktır. Çinko ve demir bakımından zengin olan besinler de böbreğe çok iyi gelmektedir. Çinko ve demiri fazlasıyla içeren kabak çekirdeği böbrek hastalarına çok iyi gelmektedir. Kabak çekirdeğinin böbreğe iyi gelmesinin bir başka sebebi de omega 3 içermesidir. Kabak çekirdeğinin yalnızca böbreğe iyi geldiğini söylemek yanlış olur. Kabak çekirdeği ayrıca şekeri düzenler, bağışıklık sistemini güçlendirir ve psikolojik olarak insanı rahat ettirir.

Böbrek taşlarına bal kabağı

Böbrek hastalığı denilince ilk akla gelen hastalık böbrek taşı oluşumudur. Böbrek taşları en güçlü insanı bile yıkacak kadar ağrılıdır. Kalsiyum bal kabağı içerisinde çok fazla bulunmaktadır. Bu kalsiyumda böbrek taşı oluşumunu engellemektedir. Böbreklere çok yararlı olan bir diğer besin de elmadır. Bildiğiniz üzere iki çeşit elma bulunmaktadır. Elmalardan kırmızı olanı böbrek için daha etkili bir ilaçtır. Hem böbrek hastalarını iyileştirir hem de böbrek hastalıkları oluşmadan insanları korumaktadır. Elma lif açısından çok zengindir. Lifler böbreği temizlemektedir. Her gün bir elma tüketmek her insan için önemlidir.

Maydanozun böbreğe etkisi

Maydanoz C vitamini bakımından çok güçlüdür. C vitamini dışında da birçok vitamin ve mineral içermektedir. Maydanoz böbreklerin çalışmasına destek olmaktadır. Böbrekler için suyun ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Maydanoz su durumunu dengeler, bu nedenle de böbreğe en yararlı besinlerdendir. Maydanozun her sabah çiğ olarak tüketilmesi büyük yarar sağlamaktadır. Çünkü sabah ve çiğ tüketilen maydanoz demir depolarını doldurmaktadır. Böylece gün boyu enerjiniz yüksek olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir