bitkilerin faydaları, bitkilerin zararları, bitkisel ne kadar faydalı

Bitkiler faydalı mı zararlı mı?

Dünyada 750.000 ila 1.000.000 bitki türü olduğu tahmin edilmektedir. Yaklaşık 500.000 tanesi tanımlanmış ve isimlendirilmiştir. Antik çağlardan beri tıbbi amaçlı kullanılan bitkilerin sayısı giderek artmıştır.bitkilerin faydaları, bitkilerin zararları, bitkisel ne kadar faydalıSon yıllarda tıbbi bitkiler ve bunlardan türetilen etken maddelere yönelik araştırmalar ve ilgi önemli ölçüde artmıştır. Yeterli kimya endüstrisine sahip olmayan gelişmekte olan ülkelerin kendi şehirlerinde bitkilerle tedavi için kolay ve ucuz bir seçenek elde etme istekleri ve bazı ülkelerde görülen tehlikeli yan etkiler nedeniyle şifalı bitkilere olan ilgi artmaktadır. ülkeler. tedavi alanına giren yeni sentetik bileşikler. Bununla birlikte, alternatif tedavilerin çoğu, güvenliklerini ve etkinliklerini belirleyen bilimsel çalışmalarla desteklenmemektedir. Bitkisel ilaç, hastaları bitkilerle tedavi etmeye yönelik bir yaklaşım olarak tanımlanır.

Birçok insan doğal ilaçların zararsız olduğunu düşünüyor. Bununla birlikte, son yayınlar, bitkisel ürünlerin yan etkilerinin, obezite gibi sorunlara çözüm arayan hastalarda sıklıkla başka zararlara neden olması gibi ciddi sonuçlarına dikkat çekmiştir.

Aslında bitkisel ürünlerin ciddi yan etkilere neden olabileceğine ve faydalı olabileceğine dikkatinizi çekmek istiyorum. Otların yan etkileri; Deri, karaciğer, gastrointestinal sistem, pulmoner, kardiyovasküler, endokrin, renal, hematolojik, nörolojik tüm organ ve sistemleri etkileyebilir. Bu istenmeyen durumlar kişinin yaşı, cinsiyeti, genetik yapısı, beslenme durumu, mevcut tıbbi durumları ve tedavileri gibi faktörlere bağlı olarak farklı şekillerde ilerleyebilir. Dermatitten anafilaksiye ve ışığa duyarlılığa kadar değişen cilt reaksiyonları meydana gelebilir. Bazı bitkisel kremlerin, üzerlerinde listelenmemiş olsalar bile kortikosteroid içerdiği bulunmuştur.

Şifalı bitkilerin zararsız olduğu inancının bir yansıması olarak, doktora danışmadan, standart ilaç kullanım prosedürlerinden geçmeden, etkinlik ve güvenliklerini değerlendirmeden kullanılmaları zararlı sonuçlara yol açabilmektedir. İlaçların aksine, bitkisel tedaviler iyi düzenlenmemiştir ve diyet takviyeleri de aynı durumdadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir