Aracın kazalı olduğunu anlama, ikinci el kazalı araba, ikinci el araç alırken dikkat edilmesi gerekenler

Bir Aracın Kazalı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

ÖTV ve benzeri birçok şeye zam gelmesi sonucunda ne yazık ki sıfır araba piyasası aldı başını yürüdü gidiyor. Durum böyle olunca dar gelirli olup da araç almaya kalkışan kişilerin birçoğu ikinci el araçlara yönelmeye başladı. Eğer siz de ikinci el araç almak isteyen biriyseniz mutlaka vereceğimiz tavsiyelere özen gösterin.Aracın kazalı olduğunu anlama, ikinci el kazalı araba, ikinci el araç alırken dikkat edilmesi gerekenler

İkinci el piyasasında tahmin edebileceğinizden çok daha fazla dolandırıcı ne yazık ki bulunmaktadır. Dolandırıcı dediysek paranızı alıp da aracı teslim etmeyen kişilerden bahsetmiyoruz. Parasını alıp sizi affedersiniz keriz yerine koyan kişilerden bahsediyoruz. İkinci el araç satan kişilerin en büyük yalanlarından bir tanesi aracı kazalı olduğu halde “vallahi kız gibi araba bende darbe var aracımda darbe, kaza, bela hiçbir şey yok” demeleridir. Karşıdan baktığınızda gerçekten de araba cillop gibidir, hiçbir yerinde bir şey yoktur. 20 yaşındaki araba sanki fabrikadan yeni çıkmış gibi ışıl ışıl parlar. Ancak tabii bu bir yalan ile karşı karşıya kaldığınızın bariz kanıtıdır. Aracı satan kişiye “hemşerim bu araba 20 yaşında ama parıl parıl parlıyor hayırdır kaza bela mı var bunda, boyattınız mı dersiniz” cevap olarak “vallahi ağabeycim birkaç çiziği vardı gelen giden laf ediyor diye bir pasta cila attırdık, arabaya yapılan bütün işlem bu” diyerek usta satıcılığını gösterir. İnanmalı mısınız elbette ki hayır.

Bir aracın kazalı olduğunu anlayabilmenizin birkaç yolu vardır. Eğer satın aldığınız araç ekspertiz yapılabilecek yaşta bir araç ise ekspertiz yaptırarak değişen parçası var mı, tavan direkleri sağlam mı, kaç kat boya var vb. gibi şeyleri öğrenebilirsiniz. Ekspertize girecek bir araç almıyorsanız ya da ekspertize verecek param yok diyorsanız da kendiniz bazı şeylere bakabilirsiniz. Örneğin; bir aracın kazalı olup olmadığını anlamak için tüm kapılarını sırasıyla açıp kapatın kapılar açılıp kapanırken herhangi bir kasılma, ses gelmesi vb. gibi durum varsa o araç işlem görmüş demektir. Araca tam önden bakın ve iki fara olan kaput uzaklığını değerlendirin. Eğer kaput iki fara da eşit uzaklıkta değil ise o araç önden darbe almış ve toplanmış demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir