saç beyazlamasına çözüm, beyazlayan saçlara çözüm, saç beyazlaması neden olur

Beyazlayan Saçlara Doğal Çözüm!

Badem Yağı ile Susam: Bazı kaynaklarda badem yağı ile susamla hazırlanan karışımın saç beyazlamasını yavaşlattığı ve az da olsa saç tellerini eski rengine kavuşturduğu yönünde bilgiler bulunmaktadır. Bu kaynakların başında ise ‘The Complete Book of Ayurvedic Home Remedies’ isimli kitap gelir. Kitabın yazarı Vasant Lad’a göre; 4 yemek kaşığı badem yağı ile 1 çay kaşığı susamı, susam tanelerini kaşıkla ezerek karıştırdıktan sonra saç diplerine masaj yapmak beyazlamayı yavaşlatmaktadır. Karışımı saç derinize sürdükten sonra 20 dakika bekletin ve sonrasında ılık suyla şampuanlayınız. Yine kitaba göre bu uygulamayı günlük olarak kullanılabilir. Karışımdan arta kalanları buzdolabında muhafaza ederek 2 haftaya kadar kullanmanız mümkündür. Kitabın Türkçe baskısı henüz bulunmuyor.saç beyazlamasına çözüm, beyazlayan saçlara çözüm, saç beyazlaması neden olur

Çemen Yağı, Havuç Kökü Yağı ile Jojoba Yağı: Beyazlayan saçlara doğal çözümler arasında ‘The Essential Oils Handbook  ile Uçucu Yağlar El Kitabı’ yazarı Jennie Harding’inde bir reçetesi bulunmaktadır. Tarife göre 6 yemek kaşığı jojoba yağı, 1’er çay kaşığı havuç kökü yağı ile çemen yağyıla birleştirilerek saç derisine masaj yapılıyor ve sonrasında yağın durulamadan en az 1 saat bekletilmesi tavsiye edilir. Karışımını serin ve karanlık bir ortamda 90 güne kadar saklanma imkanına sahiptir.

Elma Sirkesi ile Kırmızı Pancar: Elma sirkesi ve sağlığa faydaları hakkında ‘Elma Sirkesi; Mucize Sağlık Sistemi – Apple Cider Vinegar: Miracle Health System’ kitabını yazan Paul C. Bragg ise saçlara sürülen değil içilen bir tarif vermektedir. Eğer aile büyükleriniz beyaz saçlara sahipse sizin de saçlarınız büyük ihtimalle onlarla aynı yaşlarda beyazlamaya başlayacak diyebiliriz. Beklediğinizden daha erken bir beyazlama yaşıyorsanız yazının başında da belirttiğimiz gibi hipotroit başta olmak üzere diğer bir sağlık sorununun belirtisi olarak saçlarınız beyazlaya bilir. Böyle bir şüpheniz varsa bir doktora muayene olmalısınız. Özellikle metotreksat ve lityum gibi bazı ilaçlar ile psikolojik travmalar saçların erken ağarmasına neden olur. Tüm bu sebepler dışında yapılan araştırmalar erken yaşlarda sigaraya başlanılması, saç beyazlamasını 4 kat daha arttırdığı yönünde sonuçlara sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir