Besinlerin faydaları hakkında bunları biliyor musunuz?

Sağlıklı beslenme ile ilgili herkesin mutlaka bir fikri ve bilgisi vardır. Fakat temel besin gruplarını iyi bilmek sağlıklı  beslenme ile ilgili öğrendiğimiz şeylerin kesin doğruluğunu ve yanlışlığını değerlendirmemizi olanak sağlıyacaktır. Beş temel besin grubu şu şekildedir:Sağlıklı beslenme ile ilgili herkesin mutlaka bir fikri ve bilgisi vardır. Fakat temel besin gruplarını iyi bilmek sağlıklı  beslenme

Meyve ve sebzeler

Meyve sebzeler günlük hayatımızdaki besin ihtiyacımızın üçte birini oluşturur. Taze bir sebze ve meyze içeren beslenme tarzı kolesterollü ve kan basıncını azaltmaya yardımcı olur ve beynimizin genç kalmasını sağlar. Uzmanlar tarafında da her gün mutlaka beş porsiyon sebze ve meyve yememizi öneriyor.

Ekmek, patates, pirinç ve makarna

Bu besin grubu ise meyve ve sebzeler gibi günlük sağlıklı ve istenilen programın üçte birini sağlar .Nedeni ise ekmek, patates, pirinç , ve makarna gibi besinler vücudumuzun büyük bir kısmı ve enerji  kaynağı olan katı karbonhidrat içermekte olup katkısı çok fazladır.

Süt ve süt ürünleri

Süt ve süt ürünleri çok fazla oranda doymuş yağ  bulundurduktan dolayı aşırıya kaçmadan düzenli olarak alınması gereken gıdalardır. Aynı zamanda çok önemli olup bir kalsiyum kaynağı olduğundan dolayı  sağlıklı kemik ve dişlere sahip olmak için yenilmesi gerekir.

Et, yumurta, balık ve baklagiller

Hayvansal gıdalar ve baklagiller protein olarak en önemli kaynaklardır. Protein hücre yapısının en önemli temel organik maddesidir. Bu nedenle besinle birlikte aldığımız protein hem enerji sağlar hemde vücudun gelişmesine büyük katkı sağlar.

Yağlar ve şekerli yiyecekler

Genelde diyetler için önerilmesede yağlı ve şekerli yiyecekler büyük oranda enerji kaynağıdır. Diyetisyenlerin önermeme sebebi insanların çok fazla tüketmesi oysa  çok az ve dikkatli şekilde tüketilmesi gerekir.Uzmanlar bu grubu                 genelde et,meyve ve salata gibi sağlıklı besinlerin yanında  lezzet katmaları için az ve küçük porsiyonlarda tüketilmesine dikkat etmemizi öneriyor.

Düzenli beslenin;

                Bahsi geçen bu faydaları vücudunuza sağlamak istiyorsanız sizlere sunulan şart düzenli ve dengeli bir şekilde beslenmektir. Düzenli beslenmek günde 3 ana öğünü muhakkak yapmakla olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir