Arı Sokmasından Sonra Neler Yapılabilir?

Özellikle yaz aylarında başa bela olan şeylerden bir tanesi de arılardır. Arı sokması yetişkin ve çocuklarda farklı etkiler gösterse de genel olarak benzer sıkıntılara sebep olmaktadır. Birkaç arı sokması sonucunda eğer sokulan kişinin alerjisi yok ise doktora başvurmaya pek gerek yoktur. Lakin arı sokmasına karşı alerjisi olan biri arı tarafından sokulursa bir arı dahi soksa derhal doktora başvurulmalıdır. Alerjisi olmayıp da arı sokan kişilerin kendi kendine yapabileceği birkaç uygulama vardır. Arı sokmasının ardından sokulan bölgede ağrı, acı ve yanma hissedilir. Tüm bu belirtiler var ise aşağıdaki uygulamaları yapabilirsiniz.Arı sokması, arı sokmasında neler yapılabilir, arı sokması belirtileri

Arının iğnesi çıkartılmalıdır: Toprak arısı, eşek arısı gibi arılar soktuğunda iğnelerini genelde gerilerinde bırakmazlar. Ancak bal arıları soktuğunda iğneleri karınları ile bütünleşik ve iğne uçları çengelli olduğundan arı soktuğu yerden kopartılırken iğnesi geride kalır. Geride kalan iğnenin bir cımbız veya tırnak makası ile dikkatlice tutularak yerinden çıkartılması gerekmektedir. Cımbız veya tırnak makası ile iğneyi çıkarmak biraz risklidir. Çünkü iğnenin ucu kopartılabilir ve geride küçük bir parça kalabilir. Her ihtimale karşı cımbız ve tırnak makasını gerektiği gibi kullanamayacak durumunuz var ise kredi kartı, banka kartı gibi bir kart ile kazıyarak iğneyi bulunduğu yerden uzaklaştırabilirsiniz. Kredi kartını, banka kartını vb. elinize alın ve iğnenin olduğu yeri biraz gerisinden başlayarak ileri doğru kazıyın. Birkaç defa bu işlemi yapınca arının iğnesi yaranın üstüne çıkacaktır.

  • Yarayı temizleyin: İğneyi çıkardıktan sonra yarayı su ve sabun ile güzelce yıkayın.
  • Buz veya karbonat uygulayın: Yaranın üstüne buz koyarak ağrı, ateş ve acıyı azaltabilirsiniz. Bu uygulamayı mümkün olduğunda uzun bir süre yapın. Buz koymak istemiyorsanız bir su bardağı suyun içine iki çorba kaşığı karbonat atın ve elde ettiğiniz karışımı yaraya sürün.
  • Alerjiniz ve ağrınız varsa ilaç alabilirsiniz: Alerjik reaksiyon gösteriyorsanız ve ağrılarınız var ise bir doktora başvurarak vereceği ilaçları kullanabilirsiniz.
  • Dikkatli olun: Alerjiniz olmadığı halde nefes borunuza yakın bir yerden arı sokarsa şişkinlik oluşup nefes almanız güçleşebilir. Böyle bir durumda canınızın yanacağını düşünmeden soluk borunuzda bir kalem, pipet vb. cisim ile minik bir delik alıp buradan nefes borunuza hava girmesini sağlayın. Eğer nefes borunuzda delik açmaya korkuyorsanız bir hortum vb. gibi cisim bulun ve boğazınızdan içeriye salın bu boru sayesinde nefes alabilirsiniz. Bu uygulamalar ile ilkyardım yaptıktan sonra hemen doktora başvurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir