Araçların Değerini Düşüren Unsurlar

Sahibi olduğunuz aracın değerinin düşmemesi için bazı şeylere dikkat etmeniz önelidir. Dikkat edeceğiniz noktaları bilir ve gereken özeni gösterirseniz aracınızı satarken pek fazla bir değer kaybetmeden satış yapabilirsiniz. Bir aracın değerini etkileyen en önemli noktaları şu şekilde listeleyebiliriz.

  • Kazalı olup olmaması: Bir aracın küçük ve büyük kazası var ise değeri o derece düşmektedir. Büyük bir kazası olup da hasar kaydı yaptırılmış olan aracın fiyatı satış esnasında kazanın ve kaydın büyüklüğüne göre düşmektedir. Aracınızın değerinin düşmesini istemiyorsanız dikkatli kullanmalı ve kaza yapmamaya özen göstermelisiniz.
  • Mekanik aksamın çalışır durumda olması: Aracınızın mekanik aksamında yani yürüründe bir sorun yok ise daha yüksek fiyata satabilirsiniz. Çünkü arızalı araçların fiyatları düşmekte, arızası bulunmayan araçların fiyatı daha yüksek kalmaktadır. Aracınızı dikkatli kullanarak yürüyen aksamında sorun oluşmamasını sağlayın. Olur da yürüyen aksamında bir sorun çıkarsa aracınızın gerekli bakımlarını yaptırarak değerini yeniden yükseltebilirsiniz. Araçların değerinin düşmesi, aracın değerin düşüren unsurlar, araç değeri
  • Kaportanın boyasının durumu: Boyası iyi durumda olan araçların fiyatı biraz daha yüksek olmaktadır. Çünkü aracın yeni sahibi boyası iyi durumda olduğu için aldığı aracı boyatmak ve doğal olarak bir masrafa katlanmak zorunda kalmayacaktır. Bu sebepten dolayı bir aracın boyası ne kadar iyi durumdaysa fiyatı da o derece de iyi olacaktır.
  • İçinin hijyenikliği: Bir aracın değerini düşüren bir diğer konu da içinin düzgün kullanılıp kullanılmadığıdır. Araç içindeki aksesuarların, genel düğmelerin vb. sağlam ve göze hoş gelecek şekilde görünmesi fiyatı etkilemektedir.
  • Lastiklerin durumu: Aracınızı satacağınız zaman fiyatını etkileyen ve göze en çok çarpan noktalardan bir tanesi de lastiklerin durumudur. Lastikleriniz ne kadar iyi ise fiyat da o derece yüksek olacaktır.
  • Muayene zamanı: Aracınızın muayenesinin bitmesine henüz bir yıl ve daha fazla bir süre var ise daha yüksek fiyata satabilirsiniz. Çünkü satın alan kişi uzun bir süre muayene yaptırmak ile uğraşmayacaktır.
  • Kilometresi: Satılacak olan aracın kilometresi ne kadar düşük ise fiyatı o kadar yüksek olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir