bebek testleri, bebeğe yapılan testler, anne karnında bebeğe yapılan testler nelerdir

Anne Karnındaki Bebeğe Yapılacak Testler

İlk 14 hafta: Gebeliğin ilk 14 haftası veya ilk 3 ayı “ilk trimester” olarak kabul edilir. Gebeliğin bu ilk günlerinde annenin sağlığı ile ilgili elde edilecek bilgiler, gebelikte karşılaşılabilecek sorunlar hakkında doktoru bilgilendirir ve alınabilecek erken önlemlerle gebeliğin seyrini olumlu yönde etkiler.bebek testleri, bebeğe yapılan testler, anne karnında bebeğe yapılan testler nelerdirİlk muayenelerde gebenin önceden var olan sağlık sorunları ve önceki gebelikleri, ailedeki kalıtsal ve kronik hastalıkları, sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımı ile ilgili bilgiler sorgulanır. Riski yüksek olan gebeler, fizik muayene, ultrason sonuçları ve testler ile sürecin erken safhalarında tespit edilir. Tam kan sayımı, HBsAg tespiti, anne ve baba kan grubu ve Rh durumu, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri, kızamıkçık (kızamıkçık) kan testi, idrar tahlili, rahim ağzı sitolojik muayenesi (son 12 ay içinde yapılmamışsa smear), açlık kanı şeker, şeker yükleme testi. Ultrasonografi, gebeliğin sağlıklı normal bir intrauterin gebelik olup olmadığını ve gebelik haftasını belirlemek için yapılır.

11-14 hafta: Ayrıntılı ultrason muayenesi için yaka kalınlığı, duktus venosus Doppler ve gerekirse kalp kapak Doppler ölçümü ve burun kemiği değerlendirmesi ikili tarama testi ile birleştirilir. Bu nedenle, bir çocuğun Down sendromu gibi önemli kromozomal anormallikleri tahmin etme şansı yüzde 90’dır. Detaylı ultrason muayenesine ek olarak; Anensefali, karın ön duvarı anormallikleri, mesane ve nörolojik sistemin ciddi anormallikleri, çocuğun gelişiminde erken teşhis edilebilir. Uterus arterindeki kan akışının Doppler ölçümleri, hamilelik sırasında ortaya çıkabilecek sorunları tahmin edebilir. Riskli bir gebelikte 10. haftadan itibaren anne kanında serbest fetal hücre tespiti (DNA testi) yapılabilir.

14-28 hafta: Hamileliğin ikinci 3 ayı “ikinci üç aylık dönem” olarak kabul edilir. Bu nedenle, fetal kusurların (yapısal anormallikler) tespit edilebildiği ikinci 3 ay, hamileliği izlemek için kritik öneme sahiptir. Bu dönemde riskler ve öncelikler dikkate alınarak aşağıdaki anketlerin yapılması gerekmektedir: 18-22. Ayrıntılı ultrason, uterin arterde 35 haftada kan akışının Doppler ölçümü, 35 yaş üstü hamile kadınlar için amniyosentez, kardiyak anormallik şüphesi olan hamile kadınlar için 20-24 haftada fetal ekokardiyografi, 24-28 glikoz testleri, tam kan sayımı ve tam kan sayımı idrar tahlili… Son beş yıl içinde tetanoz aşısı olmayan veya hastane ortamında doğum yapmayacak olan anne adaylarına 20. haftada tetanoz aşısı yapılmalıdır.

28 haftadan doğuma: Gebeliğin üçüncü üç aylık dönemi “üçüncü üç aylık dönem” olarak kabul edilir. 32-34 haftada; Fetal gelişim ultrasonografisi bebeğin, amniyotik sıvının ve plasentanın gelişimini değerlendirir ve ayrıca rahim damarlarındaki akımları da inceler. Ayrıca Rh faktörünün uyumsuzluğu durumunda kan tekrar test edilirken gerekli önlemler alınır ve vajinadan ekim yapılır. Gebeliğin 37. haftasından itibaren haftalık NST takipleri yapılır ve 40. haftadan sonra doğum gerçekleşmemişse 3 günde bir biyofizik profil veya NST ve amniyotik sıvı ölçümü yapılır.

Amniyotik sıvı çok şey anlatıyor

Hamileler için standart tarama testleri olan birinci veya ikinci trimesterde tarama testleri (ikili, üçlü ve dörtlü tarama testleri); Hormonal kan testleri ve ultrason verilerinin sonuçları dikkate alınır. Bu testler, yüksek riskli annelerin çocuklarında kromozom anormallikleri olup olmadığını belirlemek için koryonville biyopsisi (CVS), amniyosentez ve kordosentez gibi girişimsel tanı prosedürlerini kullanır. En yaygın yöntem amniyosentezdir. Bu süreçte; Bebeğin hücreleri, bebeğin bulunduğu amniyotik sıvıdan örnek alınarak kültür ortamında çoğaltılır. Böylece kromozomların olası sayısal ve yapısal kusurları analiz edilir.

Genetik iz bırakıyor

Hamilelik sırasında bebeğe ait hücrelerin bir kısmı anne adayının kanında dolaşır. Serbest fetüs DNA testi; Bu hücrelerde bebeğin genetik materyali olan fetal DNA, gebeliğin 10. haftasından itibaren anne kanında incelenir ve fetal hücrelerdeki kromozomlar incelenir. Kesin bir tanı testi olmasa da güvenilir bir tarama testi olarak kabul edilir. Aşağıdaki durumlarda ücretsiz bir fetal DNA testi önerilir: doğumda 35 yaşında veya daha büyük, fetal ultrason ile saptanan anöploidi (kromozomal anormallik) riskinde artış,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir