aıds nedir, elisa testi nedir, elisa testi kimlere yapılır

AIDS Nedir ve Elisa Testi Kimlere Yapılır?

Günümüzün en korkulan cinsel hastalıklarından birisi ve belki de en önemlisi olan AIDS hakkında son yıllarda büyük bir tanıtım ve bilgilendirme çalışması yapılıyor.aıds nedir, elisa testi nedir, elisa testi kimlere yapılırBizde sizlere bu kapsamda bazı bilgiler sunmak istiyoruz. Bir anlamda çorbada bizimde tuzumuz olsun.

AIDS bulaşıcı özelliği bulunan ve çok tehlikeli bir virüs olan HIV virüsünü bünyesinde barındıran bir hastalık türüdür. Bu virüs vücuda girdikten sonra kişinin mikroplarla savaşan bağışıklık sistemini çökertmekte ve buna bağlı olarak bedenin hastalıklara karşı olan direncini yok etmektedir. Ayrıca kendi bünyesinde çeşitli hastalıklara da sebebiyet vermektedir.

Kanında HIV Virüsü bulunduran kişilere genelde HIV Pozitif ya da ELISA Pozitif hasta adı verilmektedir. Bu noktada ELISA hakkında da sizlere bir bilgi vermemiz gerekecektir.

ELISA HIV Virüsünün kişide olup olmadığını anlamak amacıyla yapılan bir çeşit tıbbi analiz ve testlerin genel adıdır. Yani kişide AIDS hastalığının olup olmadığı yapılacak ELISA testleri sonrasında ortaya çıkarılabilmektedir.

Şimdi toparlayacak olursak;

AIDS Hastalığı: 3 ayrı yollar kişiden kişiye geçen, bulaşıcı ve öldürücü etkisi bulunan bir hastalıktır.

HIV Virüsü: AIDS hastalığına neden olan, kişinin bağışıklık sistemini çökerten ve buna bağlı olarak vücudu tüm hastalıklara açık hale getiren bir mikrop türüdür.

ELISA Testi: AIDS Hastalığının teşhisi için kullanılan bir çeşit tıbbi testtir. Bu testin sonucunun pozitif çıkması kişide AIDS hastalığının ve buna bağlı olarak HIV Virüsünün var olduğu anlamına gelmektedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir