ORTA YAŞ VE YAŞANILAN DURUMLARI

Hayatımızda erkek ve ya kadında belirli bir yaş döngüsüne ulaşıldığı zaman bazı biyolojik değişimler gözlenmektedir. Bu değişimler kadın ve erkek için farklılık gösterir. Ama her iki cinste de yavaşlama ve metabolik hız git gide azalma yaşanacaktır. Erkeklerde bu duruma andropoz, kadınlarda ise menopoz denilmektedir. Kadınlarda yaş dönümü menopoz evresine geçiş ile başlangıç gösterir. Kadınların genç yaşlardan başlayan regl alayları bu dönemde azalır ve artık bir süre sonra tamamen kesilme durumu gözlenir. İskelet sistemine bağlı kaslarda zayıflama ve kemiklerde hassasiyet kendini ağrılar ile ön plana çıkarabilir. Bunu sonucu olarak da kemik erimesi gibi rahatsızlıklar gözlenir. Bu dönem bazı kadınlarda ruhsal bazı sorunlarında yaşanmasını tetikleyebilmektedir. Bu dönemde ev halkının ve bilhassada eşin çok özverili ve anlayışlı olması gerekmektedir.orta yaş durumları, orta yaş sorunları, orta yaşa erişenlerin sorunları

Her dönem, insan hayatında değişimler olması kadar normal bir ilerleme yoktur. Hayat başlar, ilerlerler, gelişir ve bir süre sonrada geriye doğru sarma işlemine başlar. Doğal seleksiyon olarak adlandırılan bu durum en az hasar ile atlatılmaya çalışılmalıdır. Menopoz evreleri kişiye göre değişiklik gösterebilir. Gençliğinde kendine iyi bakmış, bol spor ve kilo kontrolü yapmış bir bayan kesinlikle bu dönemi daha az rahatsızlıklar ile atlatacaktır. Devamlı alınması gereken kronik hastalıkların ilaçları da menopoz döneminde daha da ağırlaşan durumlar ile karşılaşılmasına yol açabilir. Menopoza girdiğinizi düşünüyorsanız hemen bir kadın doğum uzmanına başvurmalısınız. Yapılması gereken düzenli tahlilleri sakın ihmal etmeyiniz.

Vücutta var olan ve menopoz ile ortaya çıkabilecek bir süre değişik hastalık gözlenmektedir. Bu hastalıklardan korunmak ve var olan durumların ilerlememesi adına düzenli takip elzemdir. Menopoz sıkıntılarının giderilmesi için birçok alternatif mevcuttur. İlgi alanı oluşturun. Hobiler edinin. Sevdikleriniz ile bol zaman geçirerek bu sürecin olması gereken bir süreç olduğunuz kabullenin. Sıkıntı anlarınızı ortadan kaldıracak bazı doğal karışımlar alabilirsiniz. Doktorunuzun sunduğu alternatif ilaçlarda kullanılabilinir. Bol kalsiyum tüketimi ile kemik erimesi sorunlarınızın oluşmasını engelleyebilir ya da var olan durumların kötüleşmesini engelleyebilirsiniz. Her şeyin sonu değil, belki de başlangıcıdır.

SAÇLARINIZIN DAHA HIZLI UZAMASINI NASIL SAĞLAYA BİLİRSİNİZ?

Saçlarınızı sağlıklı ve bir o kadar doğal yollardan uzatabilmenin en kolay ve en pratik yolları kişinin saç modeli ve saçının cinsine göre değişiklik göstermektedir. Saçlar bizler için görsel açıdan çok önemlidir vücudumuzda çok fazla değer verdiğimiz göze hitap eden vücudumuzun bir unsurlarındandır. Şimdi sizlere saçlarınızın daha hızlı uzamasını nasıl sağlarsınız ve sağlıklı doğal yollardan kolay uzatmanın formüllerini vermek istiyoruz. Saçlarınızın bakımlı ve çok sağlıklı olması vücudunuzu dengeli bir şekilde beslemenize bağlı olmaktadır. Dengeli beslenilirse saçlarınız daha bakımlı ve kuvvetli olabilir şimdi saçlarımızın sağlıklı ve kolay uzamasının birkaç formülünü sizlere belirtmek istiyoruz. Daha fazla saçlarınızın uzamasının yollarından bir tanesi ise saçlara iyi gelen hakiki bir zeytinyağ kullanımıdır. Saçlarınızın daha hızlı uzamasını nasıl sağlarsınız saf zeytinyağının saçlarınızın uçlarına haftada bir kez sürmemiz iyi olacaktır. Eğer ki, saçlarınızın uçların da kırıklar varsa uçlarından biraz kestirip haftada 2 defa da uygulanabilir. Saçlarınızın sağlıklı ve çok kolay bir şekilde uzaması için eczanelerde ve ya kozmetik ürünlerin satıldığı yerlerde birçok seçenekler de bulanabilir.hızlı saç uzatma, nasıl saç uzatılır, hızlı saç uzatma yöntemler

Hızlı Saç Uzatma Yolları

Saçlarınızın daha hızlı uzamasını nasıl sağlarsınız? Seçenekler arasında ise; çeşitli yağlar, çeşitli kremler ve çeşitli kürler de bulunuyor. Bu ürünler dışında B kompleks vitaminleri, a ile c vitaminleri içeren multivitamin takviye edebilirsiniz. Sağlıklı saç uzamasında bu maddeler dışında önemli yeri olan bazı yöntemler de bulunuyor, bu yöntemler vitamin açısından çok faydalı olan keten tohumu yağı ile ısırgan otu sayabileceğiniz bitkiler arasında yer alıyor. Saçlarımızın sağlıklı ve doğal yollardan uzaması sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Bu bitkileri kullanırken sağlık açısından alerjiniz olup olmadığını araştırıp kullanmanız gerekmektedir. Bu bitkileri ise kullanmadan önce doktorunuza başvurabiliriz saçlarımızın hızlı bir şekilde uzaması için sağlıklı beslenmeniz çok önemlilik arz ediyor.

Zeytin Yağ ile Saç Uzatma Yöntemi

Saçlarınızın bakımlı, parlak, güçlü ve sağlıklı olması için yediklerinize çok dikkat etmemiz gerekiyor. Saçlarınızın sağlıklı olması için bol miktarda C vitamini tüketmesiniz. Vücudunuzdaki demir eksikliği gibi bazı faktörler saçlarınızın dökülmesine, yıpranmasına ve uzamasına engel olmaktadır.

Cilt Hassasiyeti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cilt hassasiyeti pek çok insanda görülen sorunlardan bir tanesidir. İster büyük yaş isterse küçük yaş pek çok insanda görülen bu rahatsızlık bazı zamanlarda yaşam kalitesinin bozulmasına bile neden olabilmektedir. Bu nedenle cildinizi tanımanız ve ihtiyaçlarınız bilmeniz son derece önemlidir. Cilt hassasiyeti pek çok şeye tepki gösterilmesine neden olabilir. Kullandığınız deterjanlardan, kremlere, makyaj malzemelerinden havaya kadar her şey hassasiyet göstermenize neden olabilir. Genelde bu tür durumlarda cildinizde kaşınma, uyuşma, kızarıklık gibi belirtiler görebilirsiniz. Ancak düzenli olarak bakım yapmak cildin hem rahatlamasına hem de hassasiyetin azalmasına yardımcı olabilir. Bunun için öncelikle cilt temizliğine dikkat etmeniz gerekir.cilt hassasiyeti nedir, cilt hassasiyetinin kötü yanları, cilt hassasiyeti olanların bilmesi gerekenler

Kullanacağınız herhangi bir temizlik maddesi cildiniz için uygun olmayabilir. Özellikle sabun kullanımı hassas cildi olanlarda önerilmeyen maddelerden bir tanesidir. Bunun yerine cilt hassasiyetine uygun ürünlerden yararlanabilirsiniz. Cilt tipinizi bilmeniz halinde kullanabileceğiniz ürünleri bulmanız da daha kolay olacaktır. Genelde T bölgesi yağlı olanlar karma cilde, yüzünde dökülme ya da pullanma olanlar kuru cilde sahiptir. Bu durumda uygun ürünlerden yararlanarak hem tepkileri azaltır hem de doğru şekilde bakım yapabilirsiniz. Bilinenin aksine kuru ciltler için çok yağlı ürünleri kullanmak ya da yağlı ciltler için hiçbir krem ve benzeri kullanmamak cildin sağlıklı kalmasını sağlamaz. Kuru ciltlerde hassasiyet bulunuyorsa öncelikle krem bazlı temizleyicilerden yararlanılması gerekir. Diğer türlü köpük ve kil içeren temizleyiciler cilde zarar verebildiği gibi hassasiyetin artmasına da neden olabilmektedir.

Cilt hassasiyeti pek çok nedenden dolayı meydana gelebilmektedir. Bunun yanı sıra her yaşta görülebilen ve etkisi uzun süre devam edebilen bir durumdur. Ancak düzenli olarak bakım yapılması hassasiyetin azalmasına yardımcı olabilmektedir. Bunun için hassasiyet oluşturabilecek durumlar için de dikkatli olmak gerekir. Öncelikle cildinizi korumak için mutlaka uygun şekildeki kremlerden yararlanmanızda fayda var. Dışarı çıktığınızda kullanmak için güneş koruyuculu ürünler kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra gündüz kremi kullanıyorsanız koruyucu özelliği yüksek olan ürünler tercih edebilirsiniz. Ancak çok gerekmedikçe özellikle yaz aylarında çok sık dışarı çıkmamanız cildinizi korumanın en kolay yoludur.

Uygun şekilde bakım yapılması halinde cilt hassasiyeti azalabilir. Bu nedenle düzenli olarak temizlemeye ve nemlendirmeye dikkat etmenizde yarar var. Bunun dışında cildinizi gerek hava kirliliği gerekse güneş ışığından korumak için uygun şekilde maskeleme yapmanız gerekir. Maskeleme için de kullanabileceğiniz ürünlerde cilt tipinize göre seçim yapabilirsiniz. Bu şekilde dikkat etmeniz halinde hem cildiniz daha sağlıklı hale gelecek hem de hassasiyeti azaltabileceksiniz.

Orta Yüz Germe ile Gençleşmek Mümkün

Kadınlar her zaman ve her yaşta güzel ve bakımlı görünmek isterler. Kadınların en büyük korkularından biri de hiç şüphesiz ki yaşlanmak ve yaşlanma ile ortaya çıkacak olan kırışıklıklardır. Her kadın aynaya baktığı zaman yüzünü hala genç yaşlardaki gibi pürüzsüz ve gergin bir şekilde görmek ister. fakat genetik faktörlere bağlı olarak kadınların yaşları ilerledikçe kırışıklıklar da yüz göstermeye başlamaktadır. Özellikle yüz ve boyun bölgesindeki kırışıklıklar birçok kadını rahatsız etmektedir. Ancak artık ileri teknoloji sayesinde orta yüz germe operasyonları geçirerek genç kalmak mümkündür. Yüz gerdirme operasyonları hastanın şikayet ettiği bölgeler doğrultusunda yapılmakta ve oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır.yüz nasıl gerilir, orta yüz nasıl gerilir, orta yüz germe ile gençleşme

Daha genç bir görünüm ile kendini sevin

Yüz gerdirme operasyonu başlıca yağ enjeksiyonu ile gerçekleşmektedir. Hastanın rahatsız olduğu bölgeden alınan yağ dokusunun hastanın ihtiyacı olan bölgeye enjekte edilmesi ile gerçekleşmektedir. Kadınları büyük oranda gençleştirecek olan yüz gerdirme işlemi ise yüzün farklı bölgelerine uygulanabilmektedir. Bu bölgelerden biri olan orta yüz germe operasyonları da yüzde elmacık kemikleri, yanaklar ve göz kapaklarını kapsamaktadır. Yaşın ilerlemesi ile birlikte yanakların dolgunluğunun azalarak her geçen gün aşağı doğru sarkması, göz kapağındaki torbaların daha da belirgin hale gelmesi, alt göz kapağının uzamış gibi görünmesi gibi sorunlar yüzün yaşlanmış görünümüne en çok sebep olan sorunlardır. Bu nedenle orta yüz gerdirme operasyonları sonucunda kadınlarda büyük oranda gençleşme meydana gelmektedir.

Gençleşmek için orta yüz operasyonu

Orta yüz bölgesinden şikayetçi olan ve artık orta yüz bölgesi basıklaşmış olan kişilerde bu operasyonlar oldukça uygundur. 35 ile 50 yaş arasındaki kişilere gerçekleştirilecek olan bu işlem sonrasında kadınlar istedikleri yüz hatlarına sahip olabilecektir. Günümüzde estetik cerrahide oldukça popüler olan orta yüz germe işlemleri ameliyathane ortamlarında anestezi ile gerçekleşmektedir. Operasyonun süresini inceleyecek olursak silüet lif 30 dakika kadar, yağ enjeksiyonları 30 dakika kadar, endoskopik orta yüz germe ve alt göz kapağı operasyonları ise yaklaşık olarak 1-1.5 saat arasında sürmektedir. Operasyonlar kalıcı olmakla birlikte yaşın ilerlemesi sonucu bir miktar sarkma gerçekleşebilmektedir.

Çok eşlilik ve kanser belirtileri

Cinsel hayat, erkek ve kadın için mükemmel hazlar oluşturabilirken, elbette ki bazı kurallara uyulmasının gerektiği de kaçınılmazdır. Şüphesiz ki en sağlıklısı tek eşli bir cinsel hayat sürmekten geçmektedir. Fakat maalesef bazı kişiler cinsel hayatlarında çok eşli bir hayat sürmesinden dolayı, bazı kanser türlerinin riskini de taşıdığını bilmeleri gerekiyor. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının yaptıkları araştırmalara ve açıklamalara göre çok eşli kişilerin her zaman bir kanser riskini taşıdığı ortaya koyulmuştur. Bu kanser türü de serviks kanseri olarak açıklanırken, yine bu kanser riskini taşıyan diğer durumlar da şu şekilde açıklanmıştır.çok eşliliğin zararları, çok eşliliğin kansere etkileri, çok eşlilik nasıl kansere sebep olur

  • 20 yaşından önce cinsel aktiviteler gerçekleştirmek
  • Çok sayıda doğum yapmış olmak
  • Sigara, alkol kullanımı
  • Bakteriyel ve viral enfeksiyonlar
  • Bağışıklık sisteminin baskı halinde olması

Rahim ağzı kanseri

Yukarı da bahsetmekte olduğumuz serviks kanseri, rahim ağzı kanseri olarak tanımlanmaktadır. Kanser türleri arasında ülkemizde 8. Sırada yer alan bu tür, sosyoekonomik durumunda düşüklüğünden kaynaklanmakta olup, çok eşli bireylerde daha fazla görüldüğü açıklanmıştır. Çok sayıda doğum yapmanın ve çok eşliliğin en çok risk oluşturduğu nedenleri arasında açıklanması da kişilerin dikkatinden kaçmaması gerekiyor.

Tedavi ve aşıları

Elbette ki her kanser türünde olduğu gibi bu kanser türü için de süreç farklı şekilde işleyebilmektedir. Her ne kadar Anormal RAP- smear test sonucu sık görülmüş olan bir durum olsa da serviks kanseri taşıyor anlamına gelmeyebilir. Eğer ki hücresel değişiklikler hafif derecede seyir ediyorsa, RAP- smear testleri tekrardan yapılması gerekebilmektedir. Hafif derecede olan sorunlar kendini geliştirerek, iyileştirebildiğinden dikkatli olmak ve testlere önem vermek gerekmektedir.  Bu rahatsızlık için geliştirilmekte olan yöntemler çeşitlilik kazanmıştır. Bu rahatsızlığa ve kansere neden olan HPV türüne karşı koruyucu olarak iki farklı tipte geliştirilmiş aşı türü bulunmaktadır. 40 yaşa kadar uygulanabilen bu aşı, doğru olarak uygulansın isteniyorsa eğer, bir kızın ilk cinsel deneyiminden önce yapılması doğrudur. Yine bu aşılar sadece bazı tip türlere koruyucu kalkan oluştururken, testlerin ve taramaların yapılmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.  Konu hakkında tüm diğer detaylar, doktorunuz tarafından öğrenilebilir.

Ergenler İçin Genital Bölge Bakımı Tavsiyeleri

Erkeklerde ve kız çocuklarında meydana gelen köklü değişikliklerin yaşandığı dönem ergenlik dönemidir. Bu dönemde birçok farklı açıdan bireylerde değişimler görülmektedir. Görülen bu değişimlerin arasında cinsel organların bulunduğu bölgenin kıllanması da yer almaktadır. Cinsel bölgenin kıllanması ve kıllı bir şekilde kalması bazı hastalıkların oluşmasına sebep olmaktadır. Bu nedenden dolayı belirli aralıklar ile cinsel organların yer aldığı vücut bölgelerinde temizlik yapılması gerekmektedir. Ergenlik çağına gelmişseniz ya da ergenlik çağına gelmek üzere olan çocuklarınız var ise bu konularda bilgi edinilmesi gerektiğini unutmamalısınız. Peki; cinsel organ bölgesinde bulunan kıllar nasıl temizlenebilir?Genital bölge temizliği yapma, cinsel organ bölgesi temizliği yapma, cinsel organların etrafındaki kılları temizleme

Tıraşlayarak temizleme

Genital bölgede bulunan kılları temizlemenin en geleneksel hali tıraşlamaktır. Hem dişi hem de erkek bireyler için tıraşlama kolay ve genelde acısız bir uygulamadır. Tabii bu uygulamanın acısız olmasını istiyorsanız bazı şeylere dikkat etmeniz gerekmektedir. Örneğin; kıllarınızı temizlemek için tıraşlama yöntemini kullanacaksanız öncelikle 5-15 dakika arasında sürecek şekilde ılık su ile duş alın. Duş aldığınızda kıllarınız ve kıl kökleriniz yumuşayacaktır. Yumuşayan kıllar ve kıl kökleri daha kolay bir şekilde yerinden kopacağı için tıraşlama anında kolaylık sağlayacaktır.

Ağda ile kıllardan kurtulma

Kıllarınız çok fazla büyük değil ise ağda yaparak da onlardan kurtulabilirsiniz. Ancak kıllarınız biraz büyük ise öncelikle makas yardımı ile kısaltabilir ve sonrasında yine ağda uygulaması yapabilirsiniz. Ağda uygulamak istediğiniz bölgeyi hazır hale getirdikten sonra ılık ağdayı ilgili bölgenize sürün ve kurumaya bırakın. Ağda kıvamını aldıktan sonra çekerek kıllarınızdan kurtulabilirsiniz. Cinsel organların yer aldığı bölgelere ulaşım bazen sıkıntılı olabilmektedir. Eğer sizin için de böyle bir durum söz konusu ise bir aile yakınınızdan ya da arkadaşınızdan yardım alabilirsiniz. Temizlik yapılması gereken bir şeydir ve cinsel organınızı güvendiğiniz birinin görmesi pek de sorun değildir.

Tüy ve kıl dökücü kremler

Kıllarınızdan kurtulmak için deneyebileceğiniz bir diğer yöntem de tüy dökücü kremlerdir. Piyasada satılmakta olan kremlerden satın alabilir ve kıllarınıza uygulayarak dökülmelerini sağlayabilirsiniz.

TEKNE TURU NASIL YAPILIR VE NERELERDE YAPILABİLİR?

Tekne turları günümüzde pek çok insanın gezi ve eğlenme amaçlı tercih ettiği oldukça eğlenceli ve aynı zamanda ekonomik bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Tekne turu genellikle bu turları düzenleyen firmalar tarafından organize edilmektedir. Bu firmalar belli turistik yerlerde turlarını düzenlemekte ve birçok firma oldukça uygun fiyatlarla müşterilerine hizmet sunmaya devam etmektedir. Tekne turları genellikle günübirlik turlar olmakla birlikte yatılı ve uzun süreli tekne turları da bulunmaktadır. Günübirlik turlar sabah belli bir saatte başlayıp akşam da turunu tamamlayan turlardır. Özellikle tatil yerlerinde ve daha çok turistlerin tercih ettiği turlardır. Bu turlar belli bir güzergâhı takip ederek tura katılan insanlara bu tur boyunca, turun yapıldığı bölge ile ilgili de turistik bir gezi imkânı da sunarlar. Tekne turunun yapıldığı güzergâh özellikle görülmesi gereken yerlerin hattı üzerinde oluşturulmaktadır.tekne turu nasıl yapılır, tekne turu nerelerde yapılır, tekne turu düzenleme

Tekne turları genellikle tatil bölgelerinde yapılmakla birlikte özel günler için düzenlenmiş davetler için de tercih edilmektedir. Özellikle yılbaşı, doğum günü ve mezuniyet kutlaması gibi organizasyonlarda günü birlik tekne turları tercih edilmektedir. Tekne turu yapılacak yerler, turistlerin özellikle geldikleri ülkede görmek istedikleri ve merak ettikleri güzergâhlarda yapılmaktadır. Ancak tekne turlarının en yaygın olarak düzenlendiği yerler tatil beldeleridir. Tatil beldelerinde tekne turu organizasyonlarını düzenleyen pek çok farklı firma bulunmakta ve oldukça uygun fiyatlarla hizmet vermektedir. Eğer siz de tekne turlarına katılmak istiyorsanız önünüzde pek çok farklı seçenek bulacaksınız demektir.