Arı Sokmasından Sonra Neler Yapılabilir?

Özellikle yaz aylarında başa bela olan şeylerden bir tanesi de arılardır. Arı sokması yetişkin ve çocuklarda farklı etkiler gösterse de genel olarak benzer sıkıntılara sebep olmaktadır. Birkaç arı sokması sonucunda eğer sokulan kişinin alerjisi yok ise doktora başvurmaya pek gerek yoktur. Lakin arı sokmasına karşı alerjisi olan biri arı tarafından sokulursa bir arı dahi soksa derhal doktora başvurulmalıdır. Alerjisi olmayıp da arı sokan kişilerin kendi kendine yapabileceği birkaç uygulama vardır. Arı sokmasının ardından sokulan bölgede ağrı, acı ve yanma hissedilir. Tüm bu belirtiler var ise aşağıdaki uygulamaları yapabilirsiniz.Arı sokması, arı sokmasında neler yapılabilir, arı sokması belirtileri

Arının iğnesi çıkartılmalıdır: Toprak arısı, eşek arısı gibi arılar soktuğunda iğnelerini genelde gerilerinde bırakmazlar. Ancak bal arıları soktuğunda iğneleri karınları ile bütünleşik ve iğne uçları çengelli olduğundan arı soktuğu yerden kopartılırken iğnesi geride kalır. Geride kalan iğnenin bir cımbız veya tırnak makası ile dikkatlice tutularak yerinden çıkartılması gerekmektedir. Cımbız veya tırnak makası ile iğneyi çıkarmak biraz risklidir. Çünkü iğnenin ucu kopartılabilir ve geride küçük bir parça kalabilir. Her ihtimale karşı cımbız ve tırnak makasını gerektiği gibi kullanamayacak durumunuz var ise kredi kartı, banka kartı gibi bir kart ile kazıyarak iğneyi bulunduğu yerden uzaklaştırabilirsiniz. Kredi kartını, banka kartını vb. elinize alın ve iğnenin olduğu yeri biraz gerisinden başlayarak ileri doğru kazıyın. Birkaç defa bu işlemi yapınca arının iğnesi yaranın üstüne çıkacaktır.

 • Yarayı temizleyin: İğneyi çıkardıktan sonra yarayı su ve sabun ile güzelce yıkayın.
 • Buz veya karbonat uygulayın: Yaranın üstüne buz koyarak ağrı, ateş ve acıyı azaltabilirsiniz. Bu uygulamayı mümkün olduğunda uzun bir süre yapın. Buz koymak istemiyorsanız bir su bardağı suyun içine iki çorba kaşığı karbonat atın ve elde ettiğiniz karışımı yaraya sürün.
 • Alerjiniz ve ağrınız varsa ilaç alabilirsiniz: Alerjik reaksiyon gösteriyorsanız ve ağrılarınız var ise bir doktora başvurarak vereceği ilaçları kullanabilirsiniz.
 • Dikkatli olun: Alerjiniz olmadığı halde nefes borunuza yakın bir yerden arı sokarsa şişkinlik oluşup nefes almanız güçleşebilir. Böyle bir durumda canınızın yanacağını düşünmeden soluk borunuzda bir kalem, pipet vb. cisim ile minik bir delik alıp buradan nefes borunuza hava girmesini sağlayın. Eğer nefes borunuzda delik açmaya korkuyorsanız bir hortum vb. gibi cisim bulun ve boğazınızdan içeriye salın bu boru sayesinde nefes alabilirsiniz. Bu uygulamalar ile ilkyardım yaptıktan sonra hemen doktora başvurun.

Zorunlu Trafik Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni bir araç satın aldıysanız ilk olarak yapmanız gereken şey zorunlu trafik sigortası yaptırmak olmalıdır. Zaten adından da anlayabileceğiniz gibi “zorunlu” trafik sigortası mutlaka yaptırılması gereken bir şeydir. Trafik sigortasının yapılması gereklidir. Çünkü bir trafik kazası oluşması durumunda karşıdaki aracın masraflarının karşılanması gerekmektedir. Sigortası bulunan bir araç kazaya karıştığında karşı aracın hasarını trafik sigortası karşılamaktadır. Sadece normal kazalarda araç hasarını ödemekle kalmayan zorunlu trafik sigortası aynı zamanda yaralanmalarda tedavi masraflarını, ölüm halinde tazminatı da karşılamaktadır.

Zorunlu trafik sigortası yaptırılırken nelere dikkat edilmelidir?

Zorunlu trafik sigortası yaptırılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kaza durumunda ne kadar maddi hasarın karşılandığıdır. Ucuz sigorta yaptıracağım derken pek bir işe yaramayan sadece adı sigorta olan trafik sigortaları yaptırmaktan uzak durulmalıdır. Herhangi bir kaza halinde hastane masraflarından araç tamirine hatta ölüme kadar sağlanan tüm şartlar detaylıca incelenmelidir. En iyi şartları sunan sigorta şirketinden poliçe yapılmalıdır.Zorunlu trafik sigortası, trafik sigortası nedir, zorunlu trafik sigortası yaptırmak

Zorunlu trafik sigortası neleri kapsar?

Zorunlu trafik sigortası kaza oluşması halinde karşı aracın hasarını, araçta bulunan yaralıların tedavi masraflarını, karşı araçta bulunup da ölen kişilerin cenaze masraflarını ve ölüm tazminatını karşılamaktadır. Her ne kadar birçok sürücü sigorta yaptırmayı sevmese de aslında sigorta çok yararlı ve gerekli bir şeydir. Yapılması her zaman için önemlidir.

Zorunlu trafik sigortası nerede yaptırılabilir?

Sigorta yaptırmak için bir acenteye başvurabilir veya internetten online olarak teklif alıp poliçenizi uzaktan yapabilirsiniz. Sigorta yaptırabileceğiniz birçok farklı firma bulunmaktadır. Dilerseniz bu firmalardan en uygun teklifi almak için PTT şubelerine de uğrayabilirsiniz. PTT şubelerinden diğer acentelere göre bayağı uygun fiyatlara sigortanızı yaptırabilirsiniz.

Maliyeti ne kadar ve neye göre belirleniyor?

Sigortanın maliyeti aracın yaşına, modeline, araç sahibinin yaşına, araç sahibinin trafik sabıkasına göre vb. belirlenmektedir. Tabii fiyatın belirlenmesinde temel noktalar bunlar olmasına rağmen sigorta şirketinin istediği kar oranı da fiyatların belirlenmesinde etkilidir. Bir araca bir şirket 4 bin lira bedel çıkartırken bir diğeri 1500 liraya sigorta yapabilmektedir.

Araçların Değerini Düşüren Unsurlar

Sahibi olduğunuz aracın değerinin düşmemesi için bazı şeylere dikkat etmeniz önelidir. Dikkat edeceğiniz noktaları bilir ve gereken özeni gösterirseniz aracınızı satarken pek fazla bir değer kaybetmeden satış yapabilirsiniz. Bir aracın değerini etkileyen en önemli noktaları şu şekilde listeleyebiliriz.

 • Kazalı olup olmaması: Bir aracın küçük ve büyük kazası var ise değeri o derece düşmektedir. Büyük bir kazası olup da hasar kaydı yaptırılmış olan aracın fiyatı satış esnasında kazanın ve kaydın büyüklüğüne göre düşmektedir. Aracınızın değerinin düşmesini istemiyorsanız dikkatli kullanmalı ve kaza yapmamaya özen göstermelisiniz.
 • Mekanik aksamın çalışır durumda olması: Aracınızın mekanik aksamında yani yürüründe bir sorun yok ise daha yüksek fiyata satabilirsiniz. Çünkü arızalı araçların fiyatları düşmekte, arızası bulunmayan araçların fiyatı daha yüksek kalmaktadır. Aracınızı dikkatli kullanarak yürüyen aksamında sorun oluşmamasını sağlayın. Olur da yürüyen aksamında bir sorun çıkarsa aracınızın gerekli bakımlarını yaptırarak değerini yeniden yükseltebilirsiniz. Araçların değerinin düşmesi, aracın değerin düşüren unsurlar, araç değeri
 • Kaportanın boyasının durumu: Boyası iyi durumda olan araçların fiyatı biraz daha yüksek olmaktadır. Çünkü aracın yeni sahibi boyası iyi durumda olduğu için aldığı aracı boyatmak ve doğal olarak bir masrafa katlanmak zorunda kalmayacaktır. Bu sebepten dolayı bir aracın boyası ne kadar iyi durumdaysa fiyatı da o derece de iyi olacaktır.
 • İçinin hijyenikliği: Bir aracın değerini düşüren bir diğer konu da içinin düzgün kullanılıp kullanılmadığıdır. Araç içindeki aksesuarların, genel düğmelerin vb. sağlam ve göze hoş gelecek şekilde görünmesi fiyatı etkilemektedir.
 • Lastiklerin durumu: Aracınızı satacağınız zaman fiyatını etkileyen ve göze en çok çarpan noktalardan bir tanesi de lastiklerin durumudur. Lastikleriniz ne kadar iyi ise fiyat da o derece yüksek olacaktır.
 • Muayene zamanı: Aracınızın muayenesinin bitmesine henüz bir yıl ve daha fazla bir süre var ise daha yüksek fiyata satabilirsiniz. Çünkü satın alan kişi uzun bir süre muayene yaptırmak ile uğraşmayacaktır.
 • Kilometresi: Satılacak olan aracın kilometresi ne kadar düşük ise fiyatı o kadar yüksek olmaktadır.