Uzun Yola Çıkmadan Önce Araçta Neler Kontrol Edilmeli?

Kendi aracınız ile uzun yola çıkmaya hazırlanıyorsanız yolda başınıza gelebilecek aksiliklere karşı bazı önlemler almalısınız. Yapmanız gereken ilk şey yola çıkmadan önce aracın bazı yerlerini kontrol etmenizdir. Kontrol etmeniz gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Yağ durumu
  • Su durumu
  • Lastiklerin havası
  • Tekerleklerin durumu
  • Yakıt
  • Belgeler
  • Araç-gereçler

Yağ durumu: Uzun yola çıkmadan önce mutlaka yağ kontrolü yapılmalıdır. Yapılan kontrollerde yağın belirtilen alt ve üst sınır değerleri arasında olması gerekmektedir. Eğer yağ alt sınırın altına düşmüşse tamamen değiştirilmeli veya üstüne yağ ilave edilmelidir. Motor yağı motor parçalarının sürtünmesini engellediği ve ısınmayı en aza indirdiği için çok önemlidir.Araçta kontrol edilecekler, uzun yola çıkarken, araçta bulunması gerekenler

Su durumu: Motorun su ile soğutulması gerekmektedir. Bu nedenden dolayı araçta su bulunması gerekir. Eğer aracın su tankında su azalmış ise üstüne ilave edilmelidir.

Lastiklerin havası: Lastiklerin hava patlama ya da bazı sebeplerden dolayı azalabilmektedir. Havası azalan lastiklerin yola tutunmayı tam sağlayamadığı ve aracın ağırlığını kaldıramadığı için kazaya sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenden dolayı patlak olan lastikler yola çıkılmadan önce tamir edilmelidir. Aracın dört tekerleğinin de havası eşit olmalıdır. Yapılan lastik tamirlerinden sonra lastiklerin havası eşitlenmelidir.

Tekerleklerin durumu: Aracın tekerlekleri bazı sebeplerden dolayı arıza çıkartabilmektedir. Bilye dağıtma bu sorunların başında gelmektedir. Bayağı uzun bir yol gidilecek ise 4 tekerleğinde yerden bağlantısı kesilmeli ve tekerleklerin oynayıp oynamadığı kontrol edilmelidir. Tekerleklerde anormal bir oynama var ise bir profesyonelden yardım alınıp gerekli bakım yapılmalıdır.

Yakıt: Uzun yola çıkarken mutlaka yakıt kontrol edilmeli ve gidilecek mesafeye göre yakıt alınmalıdır. Hele ki gidilecek yol hakkında pek bilgi sahibi olunamamışsa her ihtimale karşı benzinlik bulunamayabilir diye önceden yakıt almak çok mantıklıdır.

Belgeler: Trafik kontrolleri sırasında istenebilecek olan en temel belgeler ehliyet ve ruhsattır. Bu iki belgenin yola çıkılırken araçta bulundurulmasına dikkat edilmelidir.

Araç-gereçler: Bijon anahtarı, aktarma kablosu, ilk yardım çantası, yedek lastik, çeki halatı gibi ekipmanların araçta mutlaka bulunması gerekmektedir. Bunlardan herhangi biri eksik mi değil mi diye kontrol yapılmalı, eksiklik varsa giderilmelidir.

Çocuklar İçin Yazlık Kıyafet Seçimi

Yaz aylarında çocuklarınıza giydireceğiniz kıyafetleri seçerken biraz daha fazla özen göstermelisiniz. Çünkü yaz sıcakları oldukça bunaltıcıdır ve çocuklar henüz küçük oldukları için bu bunaltıcı sıcaklardan fazla etkilenmektedir. Çocuklarınız için alacağınız kıyafetlerin kumaşlarına mutlaka önem vermelisiniz. Naylonlu kumaşlardan uzak durmalı ve daha çok pamuklu kumaşlara yönelmelisiniz. Naylonlu kumaşlar havayı geçiremedikleri için aşırı derece terlemeye sebep olurlar. Terleme hem rahatsız edici bir şeydir hem de vücudun su dengesini bozduğu için bağ ağrısına sebep olan bir unsurdur. Ancak bunun aksine pamuklu kumaşlar tamamen doğal oldukları için havayı geçirip terlemeyi en aza indirirler. Naylonlu kumaşların bir diğer eksi yönü de kanser yapma gibi bir etkileri bulunmasıdır. Kanser riskini göze alarak çocuklarınızın sağlığını tehlikeye atmak istemiyorsanız mutlaka naylonlu kumaşlardan kaçınmalısınız. Pamuk, keten gibi kumaşlara yönelmeniz daha sağlıklı olacaktır.Çocuklar için yazlık kıyafet, yazlık kıyafet seçimi, kıyafet tercihi

Olabildiğince ince kıyafetler satın almaya özen gösterin. Erkek çocukları için t-shirt ve şort gibi kıyafetler, kız çocuklarınız için ise ince elbiseler satın alabilirsiniz. Kısa kollu veya kolsuz kıyafetler ile çocuklarınızı yaz sıcağından bir nebze de olsa uzak tutmuş olursunuz.

Renk Seçimi De Çok Önemlidir…

Çocuklarınız için satın alacağınız kıyafetlerde renk seçiminiz de nemli bir unsurdur. Çünkü bazı renkler güneş ışınlarını yansıtırken bazıları emmektedir. Güneş ışınlarını emen kıyafetler bunaltıcı olmaktadır. Bu sebepten dolayı satın alacağınız kıyafetlerin güneş ışığını emmeyen renklerde olması gerekmektedir. Açık mavi, beyaz, toz pembe, açık mor, açık yeşil, sarı renkleri güneş ışınlarını en iyi yansıtan renklerdir. Bu renkler arasında da elbette birbirlerine kıyasla daha az ışın emenleri bulunmaktadır. Örneğin; beyaz en az güneş ışığı emen renktir. Bunun tam aksi siyah ise en fazla güneş ışını emen renktir. Siyah, kahverengi, lacivert, koyu mor, koyu mavi, bordo en fazla sıcaklık emen renklerdir.

Karne Günü Çocuklara Nasıl Yaklaşılmalı?

Okulların kapanmasına az kaldı, haliyle çocukları büyük gün bekliyor. Her bir çocuk yaz tatiline çıkmadan önce karnelerini alacak. Bazılarının karnesi çok iyi notlar ile dolu olacak, bazılarınınki ise o kadar da iyi olmayacak. Notu kötü olan bir çocuk aptal, geri zekalı ya da sorumsuz biri değildir. Birçok anne-baba çocuğunun notları kötü olduğunda ilk kusuru onda arar. Halbuki bu oldukça yanlış bir şeydir. Çünkü bir çocuğun notlarının kötü olmasında birçok sebep yatıyor olabilir. Hiçbir sebep olmasa dahi bir çocuğun notları kötü diye onu anne-babaların üzmesine gerek yoktur. Karne günü çocuğunuzun karnesinde zayıf görseniz dahi onu karşınıza alın ve bunun neden böyle olduğunu uygun bir dille sorun. Düzgün bir şekilde sorarsanız emin olun çocuğunuz hiç ummadığınız şekilde olgun cevaplar verebilir. Unutmayın bir insan karşısındakinin davranışlarına göre davranış sergiler. Siz öfkeli bir şekilde sorularınızı yöneltirseniz çocuğunuz esas söylemek istediği şeyleri söylemeyi bir kenara bırakıp sadece sizin duymak istediklerinizi söyleyecek ya da tamamen sessiz bir şekilde sağa sola veya yüzünüze bakacaktır. Yeri geldiğinde anne-baba olun, yeri geldiğinde ise abi-abla gibi davranın.Karne günü, karne gününde çocuklara yaklaşım, çocuklar ve karne

Karne günü bağırıp çağırmak yerine çocuklarınızı dinleyin ve bir sonraki yıl veya dönemde daha iyi sonuçlar alabileceğini çocuklarınıza uygun bir şekilde anlatın. Beraber çalışır notlarını düzeltiriz, sen de daha iyi notlar istiyorsan beraber bunu başarabiliriz gibi telkinlerde bulunun.

Çocuğunuzun notları iyi ise bunu ödüllendirmeyi ihmal etmeyin. İllaki maddi bir ödül vermek zorunda değilsiniz. Çocuğunuzun başarısını paylaşın, ona manevi ödül verin. Başarısını takdir edin ancak şunu da unutmayın. Biz seni notların iyi olmasa da seviyoruz. Ama notlarının iyi olduğunu görünce biz senin adına seviniyoruz gibi konuşmalar yapabilirsiniz. Maddi imkanınız varsa elbette küçük bir kutlama yapabilir ya da küçük bir hediye alabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek nokta çocuğunuza onu notları sebebiyle sevmediğinizi belirtmenizdir. Çünkü ilerleyen yıllarda notu kötü olursa sizin onu sevmeyeceği düşüncesine kapılan çocuğunuz notları biraz kötüye gidince strese girebilir.